ISSN 1300-7157 Anasayfa | İletişim      

Cilt : 27      Sayı : 3       Yıl: 2021

Lakozamid ile Tetiklenen Görsel Halüsinasyonlar ve Psikoz, Sunumu ve Literatürün Gözden Geçirilmesi [Epilepsi]
Epilepsi. 2021; 27(2): 119-122 | DOI: 10.14744/epilepsi.2020.06025  

Lakozamid ile Tetiklenen Görsel Halüsinasyonlar ve Psikoz, Sunumu ve Literatürün Gözden Geçirilmesi

Selda Keskin Güler, Sena Dilek, Enes Tarık İnci, Tahir Yoldaş
Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nöroloji Kliniği, Ankara

Lakozamid, voltaj-kapılı sodyum kanallarının yavaş inaktivasyonunu selektif olarak artırarak etki eden, parsiyel başlangıçlı epilepsi hastalarında ekleme tedavisi olarak onaylanan yeni bir antiepileptik ilaçtır. Baş ağrısı, diplopi, bulantı gibi sık yan etkilerinin yanında depresyon, mod düşüklüğü ve konfüzyon gibi nadir yan etkileri de görülebilir. Bu metinde olası lokazamid ile tetiklenmiş psikoz tablosu sunulacak ve literatür gözden geçirilecektir. Yirmi iki yaşında kadın hasta acil servise status epileptikus tablosunda getirildi. Midozalam uygulaması ve valproik asit yüklemesinden sonra arrest oldu. Kardiyoplumoner resusitasyon yapılırdı. Midozalam infzuyonu başlandı. Entübe halde yoğun bakım ünitesine alındı. Özgeçmişinden 15 yıldır epilepsi tanısı olduğu, üç yıldır nöbetsiz olduğu ve bir yıl önce sleeve gastrektomi operasyonu geçirdiği öğrenildi. Yatışının ertesi günü ekstube edildi. Sağ kolundan başlayıp jeneralize olan nöbetleri olması üzerine tedaviye lakozamid 200 mg/gün eklendi. Yatışının dördüncü gününde nöbet kontrolü sağlandı. Ancak ajitasyon ve görsel halüsinasyonlar gelişti. Cinsel içerikli halüsinasyonları, uygulanılan ilaçlarla ilgili delüzyonları ve yoğun bakım kapısında yakınlarının alıkonulduğu gibi varsanıları vardı. Bu yan etkilerin yeni başlanan lakozamide bağlı olduğu düşünülerek lakozamid dozu azaltıldı. Sonraki takiplerinde ajitasyonları ve görsel halüsinasyonları azalmakla beraber devam ediyordu. Lakozamid kesildikten dört gün sonra hastanın ajitasyonları ve psikoz tablosu tamamen düzeldi. Hasta yatışının 12. gününde taburcu edildi. Sodyum kanal blokajı yapması sebebi ile lakozamidin duygu durum stabilizatörü gibi davranması ve sedatif etkiye sahip olması beklenirdi. Ancak aksine bizim hastamızda lakozamid ile psikoz gelişmiştir. Bizim olgumuz Türkiye’de görülen ilk lakozamid ilişkili psikoz tablosudur. Lakozamid başlangıcının hemen ardından visuel halüsinasyonlar ve psikoz tablosu gelişebilir. İlacın kesilmesi ile klinik iyileşme sağlanabilir.

Anahtar Kelimeler: Antiepileptik ilaç, klobazam; ilaca dirençli epilepsi; medikal tedaviye dirençli epilepsi.


Lacosamide-Induced Visual Hallucinations and Psychosis: a Case Report and Literature Review

Selda Keskin Güler, Sena Dilek, Enes Tarık İnci, Tahir Yoldaş
Department of Neurology, University of Health Sciences Ankara Training and Research Hospital, Ankara, Turkey

Lacosamide (LCM) has both frequent side effects, such as headache, diplopia, and nausea, and rare side effects such as depression, mood changes, and confusion. This article presents a case of possible LCM-induced psychosis and reviews the literature. A 22-year-old woman presented to the Emergency Department in Status Epilepticus. The seizure was treated with intravenous midazolam and valproic acid. However, she developed cardiopulmonary arrest and was resuscitated successfully. She was intubated and admitted to the intensive care unit. She had first been diagnosed with epilepsy 15 years earlier and had been seizure-free for 3 years. She had undergone a sleeve gastrectomy 1 year earlier. She was extubated the day after admission. LCM 200 mg/day was added to the treatment because of generalized seizures beginning in the right arm. Her seizures were controlled on the 4th hospital day. However, after starting LCM, she developed agitation, visual hallucinations with a sexual content, and intellectual delusions. Therefore, the LCM was discontinued and her psychosis resolved completely 4 days later. On the 12th hospital day, she was discharged. LCM blocks sodium channels and can act as a mood stabilizer and sedative. However, our patient developed psychosis with LCM treatment. This is the first reported case of LCM-induced psychosis in Turkey. Visual hallucinations and psychosis may develop immediately after starting LCM therapy. Clinical recovery can be achieved by discontinuing the drug.

Keywords: Lacosamide, psychosis; status epilepticus; visual hallucinations.


Selda Keskin Güler, Sena Dilek, Enes Tarık İnci, Tahir Yoldaş. Lacosamide-Induced Visual Hallucinations and Psychosis: a Case Report and Literature Review. Epilepsi. 2021; 27(2): 119-122

Sorumlu Yazar: Selda Keskin Güler, Türkiye


ARAÇLAR
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
Copyright © 2021 Bu sitenin tüm hakları Türk Epilepsi İle Savaş Derneğine aittir.
 
LookUs & Online Makale